Skip to content

743 Jane DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2013

Property Information

Block147.75
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page137

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,268
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,800
44%
Improvement Value:$189,500
56%
Total Assessment$337,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,375+1.0%
2024$8,294+5.9%
2023$7,832-0.1%
2022$7,842+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 14331, Page 1093

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5243, Page 118

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4772, Page 244

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 4429, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1975