Skip to content

289 Jennings RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1986

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
May 18, 2012

Property Information

Block147.75
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page137

Building Details

Building Class16
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,662
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
52%
Improvement Value:$173,800
48%
Total Assessment$363,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,033+1.0%
2024$8,946+5.9%
2023$8,447-0.1%
2022$8,458+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 15237, Page 971

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4762, Page 663

Property Sale

Sale
$107,500
DeedBook 4410, Page 857

Property Built

Built

Year Built: 1986