Skip to content

301 Jennings RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1986

Last Sale Price
$192,000
Last Sale Date
Mar 9, 1994

Property Information

Block147.75
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page137

Building Details

Building Class16
Description2SFIG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,592
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,600
54%
Improvement Value:$155,500
46%
Total Assessment$339,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,170+1.0%
2024$8,088+6.6%
2023$7,584-0.1%
2022$7,595+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 5151, Page 160

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 4957, Page 815

Property Sale

Sale
$124,525
DeedBook 4445, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1986