Skip to content

313 Jennings RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1986

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
May 24, 2021

Property Information

Block147.75
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page137

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,592
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,700
56%
Improvement Value:$146,200
44%
Total Assessment$331,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,241+1.0%
2024$8,161+5.9%
2023$7,707-0.1%
2022$7,717+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000
Sq Ft1,592DeedBook 18502, Page 490Recorded5/27/2021

Property Sale

Sale
$114,700
DeedBook 4429, Page 603

Property Built

Built

Year Built: 1986