Skip to content

329 Jennings RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$729,200
Last Sale Date
Aug 15, 2025

Property Information

Block147.75
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page137

Building Details

Building Class16
Description2SFIG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,592
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$184,600
54%
Improvement Value:$159,900
46%
Total Assessment$344,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,554+1.0%
2024$8,471+5.9%
2023$7,999-0.1%
2022$8,010+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$729,200
Sq Ft1,592DeedBook 20105, Page 1419Recorded8/18/2025

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 13980, Page 1879

Property Sale

Sale
$489,000
DeedBook 12567, Page 325

Property Sale

Sale
$205,500
DeedBook 5349, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1986