Skip to content

756 Jane DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1980

Owner
---
Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Nov 10, 2025

Property Information

Block147.76
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page137

Building Details

Building Class45
Description1SF-DUPLEX 1696
Dwellings2
ZoningRR1
Sq Footage1,696
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,800
34%
Improvement Value:$146,800
66%
Total Assessment$221,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,502+1.0%
2024$5,449+5.2%
2023$5,180-0.1%
2022$5,187+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,696DeedBook 20193, Page 1748Recorded11/12/2025

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4850, Page 765

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 4238, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1980