Skip to content

788 Jane DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 6, 2014

Property Information

Block147.76
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page137

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage960
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,800
51%
Improvement Value:$72,800
49%
Total Assessment$147,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,665+1.0%
2024$3,629+5.9%
2023$3,427-0.1%
2022$3,432+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 13612, Page 575

Property Sale

Sale
$158,100
DeedBook 11638, Page 590

Property Sale

Sale
$80,500
DeedBook 4462, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1975