Skip to content

808 Jane DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 19, 2024

Property Information

Block147.78
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page138

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,814
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,900
36%
Improvement Value:$147,400
64%
Total Assessment$230,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,718+1.0%
2024$5,663+5.9%
2023$5,348-0.1%
2022$5,354+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,814DeedBook 16682, Page 380Recorded3/13/2017

Property Sale

Sale
$239,900

From:

To:

Sq Ft1,814DeedBook 15748, Page 1420Recorded2/20/2014

Property Built

Built

Year Built: 1975