Skip to content

706 Newell AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1984

Last Sale Price
$499,000
Last Sale Date
Aug 18, 2016

Property Information

Block147.79
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class18
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage2,076
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,700
42%
Improvement Value:$293,600
58%
Total Assessment$506,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,571+1.0%
2024$12,450+5.9%
2023$11,756-0.1%
2022$11,771+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$499,000

From:

To:

Sq Ft2,076DeedBook 16496, Page 1274Recorded9/1/2016

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 10788, Page 481

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5074, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1984

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 4172, Page 771