Skip to content

728 Newell AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 15, 2021

Property Information

Block147.79
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage1,669
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,600
53%
Improvement Value:$189,200
47%
Total Assessment$405,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,826+1.0%
2024$9,729+3.2%
2023$9,423-0.1%
2022$9,435+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,752DeedBook 16181, Page 418Recorded9/4/2015

Property Sale

Sale
$90,870
DeedBook 4235, Page 658

Property Built

Built

Year Built: 1984