Skip to content

100 Jeanne DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1984

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Aug 1, 2019

Property Information

Block147.79
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage2,000
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,300
48%
Improvement Value:$236,500
52%
Total Assessment$457,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,367+1.0%
2024$11,257+6.7%
2023$10,547-0.1%
2022$10,560+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft2,000DeedBook 17568, Page 338Recorded8/12/2019

Property Sale

Sale
$615,000
DeedBook 11839, Page 396

Property Sale

Sale
$556,500
DeedBook 11606, Page 1008

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5202, Page 178

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 4223, Page 528

Property Built

Built

Year Built: 1984