Skip to content

116 Jeanne DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1987

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Sep 30, 2016

Property Information

Block147.79
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage2,663
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,700
45%
Improvement Value:$296,500
55%
Total Assessment$541,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,438+1.0%
2024$13,308+5.9%
2023$12,567-0.1%
2022$12,583+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

Sq Ft2,663DeedBook 16550, Page 1982Recorded10/25/2016

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 4248, Page 800