Skip to content

187 Jeremy LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$859,500
Last Sale Date
May 9, 2025

Property Information

Block147.84
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage2,182
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$198,700
46%
Improvement Value:$229,200
54%
Total Assessment$427,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,375+1.0%
2024$10,272+6.1%
2023$9,686-0.1%
2022$9,699+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$859,500
Sq Ft2,182DeedBook 20067, Page 952Recorded7/11/2025

Property Sale

Sale
$107,340
DeedBook 4296, Page 509

Property Built

Built

Year Built: 1985