Skip to content

163 Jeremy LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1985
Other Exempt

Last Sale Price
$97,445
Last Sale Date
Apr 9, 1985

Property Information

Block147.84
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage1,521
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,800
58%
Improvement Value:$145,100
42%
Total Assessment$344,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$7,759-0.1%
2022$7,769+1.5%
2021$7,655+0.6%
2020$7,607+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$97,445
DeedBook 4296, Page 502

Property Built

Built

Year Built: 1985