Skip to content

686 Newell AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1983

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Mar 15, 1991

Property Information

Block147.84
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage2,726
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,600
41%
Improvement Value:$266,100
59%
Total Assessment$447,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,866+1.0%
2024$10,759+6.6%
2023$10,095-0.1%
2022$10,108+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4893, Page 618

Property Sale

Sale
$69,090
DeedBook 4174, Page 976

Property Built

Built

Year Built: 1983