Skip to content

222 Jeremy LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1984

Last Sale Date
Mar 31, 2022

Property Information

Block147.84
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage1,662
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,600
39%
Improvement Value:$334,700
61%
Total Assessment$550,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,664+1.0%
2024$13,532+33.3%
2023$10,149-0.1%
2022$10,163+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$474,500

From:

To:

Sq Ft2,062DeedBook 15959, Page 1758Recorded12/11/2014

Property Sale

Sale
$580,000
DeedBook 14822, Page 1176

Property Sale

Sale
$211,000
DeedBook 5642, Page 794

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4921, Page 905

Property Sale

Sale
$111,620
DeedBook 4261, Page 618

Property Built

Built

Year Built: 1984