Skip to content

136 Peter RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 16, 1999

Property Information

Block147.85
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage2,156
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,700
47%
Improvement Value:$220,400
53%
Total Assessment$419,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,406+1.0%
2024$10,306+5.9%
2023$9,732-0.1%
2022$9,744+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,550
DeedBook 4465, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1986