Skip to content

196 Peter RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 7, 1999

Property Information

Block147.85
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage1,870
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,700
48%
Improvement Value:$218,600
52%
Total Assessment$417,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,362+1.0%
2024$10,261+5.9%
2023$9,690+1.1%
2022$9,584+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$102,595
DeedBook 4233, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1984