Skip to content

201 Peter RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1984

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Sep 6, 2016

Property Information

Block147.85
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage1,682
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,700
52%
Improvement Value:$186,500
48%
Total Assessment$385,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,565+1.0%
2024$9,472+5.9%
2023$8,944+0.1%
2022$8,935+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft1,682DeedBook 16519, Page 1104Recorded9/23/2016

Property Sale

Sale
$84,900
DeedBook 4225, Page 871

Property Built

Built

Year Built: 1984