Skip to content

124 Peter RoadManahawkin, NJ 08050

Built 1986

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Oct 10, 2008

Property Information

Block147.85
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page148

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage1,779
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,700
49%
Improvement Value:$208,100
51%
Total Assessment$406,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,101+1.0%
2024$10,003+5.9%
2023$9,446-0.1%
2022$9,458+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 14165, Page 315

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 10193, Page 833

Property Sale

Sale
$167,065
DeedBook 4471, Page 409

Property Built

Built

Year Built: 1986