Skip to content

101 Catherine LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1983

Last Sale Price
$131,250
Last Sale Date
Jun 5, 1991

Property Information

Block147.86
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage2,190
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,500
48%
Improvement Value:$174,800
52%
Total Assessment$338,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,400+1.0%
2024$8,319+5.9%
2023$7,855-0.1%
2022$7,865+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$131,250
DeedBook 4910, Page 425

Property Sale

Sale
$61,275
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1983