Skip to content

208 Catherine LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1982

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 5, 2018

Property Information

Block147.86
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage2,121
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,700
49%
Improvement Value:$205,900
51%
Total Assessment$404,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,046+1.0%
2024$9,949+6.2%
2023$9,365-0.1%
2022$9,377+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4891, Page 26

Property Sale

Sale
$233,000
DeedBook 4700, Page 666

Property Built

Built

Year Built: 1982