Skip to content

136 Catherine LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1983

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Feb 24, 2004

Property Information

Block147.86
Lot54
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage1,656
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,700
54%
Improvement Value:$166,200
46%
Total Assessment$364,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,810+1.0%
2024$8,723+6.1%
2023$8,223-0.1%
2022$8,234+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 11941, Page 1906

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4744, Page 583

Property Built

Built

Year Built: 1983