Skip to content

132 Catherine LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1981

Last Sale Date
Jan 23, 2014

Property Information

Block147.86
Lot55
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage1,521
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,700
58%
Improvement Value:$145,600
42%
Total Assessment$344,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,549+1.0%
2024$8,466+5.9%
2023$7,995-0.1%
2022$8,005+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1981