Skip to content

117 Catherine LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1981

Last Sale Price
$289,000
Last Sale Date
Jan 15, 2003

Property Information

Block147.86
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage1,519
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,700
56%
Improvement Value:$157,100
44%
Total Assessment$355,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,585+1.0%
2024$8,499+6.1%
2023$8,012-0.1%
2022$8,022+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$289,000
DeedBook 11226, Page 1456

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5626, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1981