Skip to content

149 Matilda DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1980

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Jul 8, 2020

Property Information

Block147.87
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage2,332
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,700
46%
Improvement Value:$236,100
54%
Total Assessment$434,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,796+1.0%
2024$10,692+5.9%
2023$10,096+0.1%
2022$10,091+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft2,332DeedBook 17984, Page 658Recorded7/28/2020

Property Sale

Sale
$555,000
DeedBook 13797, Page 1667

Property Built

Built

Year Built: 1980