Skip to content

165 Matilda DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1981

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 27, 2006

Property Information

Block147.87
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage1,132
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,700
60%
Improvement Value:$133,400
40%
Total Assessment$332,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,246+1.0%
2024$8,166+5.9%
2023$7,711-0.1%
2022$7,721+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$428,000
DeedBook 12289, Page 1826

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 5405, Page 793

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5274, Page 724

Property Built

Built

Year Built: 1981