Skip to content

193 Matilda DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1981

Last Sale Price
$172,500
Last Sale Date
Feb 6, 2015

Property Information

Block147.87
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage1,394
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,700
63%
Improvement Value:$116,700
37%
Total Assessment$315,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,831+1.0%
2024$7,756+5.9%
2023$7,324-0.1%
2022$7,333+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$172,500

From:

To:

Sq Ft1,394DeedBook 16006, Page 1009Recorded2/13/2015

Property Built

Built

Year Built: 1981