Skip to content

128 Matilda DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1981

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 31, 2018

Property Information

Block147.87
Lot50
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage1,512
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,700
58%
Improvement Value:$146,300
42%
Total Assessment$345,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,566+1.0%
2024$8,484+5.9%
2023$8,011-0.1%
2022$8,021+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 15111, Page 1166

Property Built

Built

Year Built: 1981