Skip to content

125 Matilda DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1980

Last Sale Price
$735,900
Last Sale Date
Dec 13, 2021

Property Information

Block147.87
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage1,635
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,700
52%
Improvement Value:$183,300
48%
Total Assessment$382,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,485+1.0%
2024$9,393+11.9%
2023$8,392-3.0%
2022$8,654+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$735,900
Sq Ft1,635DeedBook 18831, Page 1830Recorded12/21/2021

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4946, Page 652

Property Built

Built

Year Built: 1980