Skip to content

197 Southard DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1980

Last Sale Price
$805,000
Last Sale Date
Sep 29, 2020

Property Information

Block147.88
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage2,325
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,600
41%
Improvement Value:$303,800
59%
Total Assessment$514,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,773+1.0%
2024$12,649+5.9%
2023$11,944+5.8%
2022$11,295+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$805,000
Sq Ft2,325DeedBook 18161, Page 331Recorded11/19/2020

Property Sale

Sale
$700,007

From:

To:

Sq Ft2,325DeedBook 16744, Page 373Recorded5/23/2017

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5612, Page 870

Property Sale

Sale
$179,950
DeedBook 5128, Page 577

Property Built

Built

Year Built: 1980