Skip to content

176 Southard DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1980

Last Sale Price
$327,000
Last Sale Date
Apr 21, 2017

Property Information

Block147.88
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage1,166
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,700
63%
Improvement Value:$116,300
37%
Total Assessment$315,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,821+1.0%
2024$7,746+5.9%
2023$7,314-0.1%
2022$7,324+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$327,000

From:

To:

Sq Ft1,166DeedBook 16739, Page 1540Recorded5/17/2017

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5648, Page 804

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4599, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1980