Skip to content

168 Southard DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1980

Owner
---
Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Oct 17, 2025

Property Information

Block147.88
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage986
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$198,700
65%
Improvement Value:$107,300
35%
Total Assessment$306,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,598+1.0%
2024$7,525+5.9%
2023$7,105-0.1%
2022$7,115+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000
Sq Ft986DeedBook 20181, Page 193Recorded10/30/2025

Property Sale

Sale
$740,000
Sq Ft986DeedBook 19881, Page 146Recorded12/19/2024

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft986DeedBook 16817, Page 765Recorded7/28/2017

Property Sale

Sale
$171,078

From:

To:

Sq Ft986DeedBook 16432, Page 1625Recorded6/29/2016

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4974, Page 941

Property Sale

Sale
$146,500
DeedBook 4458, Page 376

Property Built

Built

Year Built: 1980