Skip to content

140 Southard DriveManahawkin, NJ 08050

Last Sale Price
$287,000
Last Sale Date
Aug 2, 2019

Property Information

Block147.88
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class10
DescriptionDEMO
Dwellings0
ZoningRR1
Sq Footage960
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,700
96%
Improvement Value:$7,600
4%
Total Assessment$206,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,122-31.3%
2024$7,461+5.9%
2023$7,045-0.1%
2022$7,054+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$287,000
Sq Ft960DeedBook 17561, Page 1175Recorded8/6/2019

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4212, Page 433