Skip to content

120 Southard DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1980

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Sep 28, 2018

Property Information

Block147.88
Lot47
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage1,372
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,700
57%
Improvement Value:$148,200
43%
Total Assessment$346,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,614+1.0%
2024$8,530+6.6%
2023$8,004-0.1%
2022$8,014+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft1,372DeedBook 17263, Page 1134Recorded10/10/2018

Property Sale

Sale
$559,000
DeedBook 13171, Page 362

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 4194, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1980