Skip to content

108 Southard DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 6, 2003

Property Information

Block147.88
Lot50
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage960
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,700
68%
Improvement Value:$94,300
32%
Total Assessment$293,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,275+1.0%
2024$7,205+5.9%
2023$6,803-0.1%
2022$6,812+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$71,500
DeedBook 4285, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1980