Skip to content

125 Southard DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1980

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Jul 1, 2020

Property Information

Block147.88
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage2,664
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,700
47%
Improvement Value:$224,200
53%
Total Assessment$422,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,501+1.0%
2024$10,399+5.9%
2023$9,820-0.1%
2022$9,832+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

Sq Ft2,664DeedBook 17976, Page 648Recorded7/22/2020

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 4223, Page 361

Property Built

Built

Year Built: 1980