Skip to content

145 Arthur DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1979

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Sep 13, 2010

Property Information

Block147.89
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage1,112
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,700
65%
Improvement Value:$107,700
35%
Total Assessment$306,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,608+1.0%
2024$7,534+5.9%
2023$7,115+2.9%
2022$6,917+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 14694, Page 1079

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4487, Page 617

Property Built

Built

Year Built: 1979