Skip to content

168 Arthur DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1980

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
May 22, 2014

Property Information

Block147.89
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage3,214
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,900
40%
Improvement Value:$367,400
60%
Total Assessment$610,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,154+1.0%
2024$15,007+5.9%
2023$14,171-0.1%
2022$14,189+1.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$680,000

From:

To:

Sq Ft3,214DeedBook 15817, Page 952Recorded6/3/2014

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 12223, Page 1862

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 11387, Page 270

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5660, Page 378

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5134, Page 865

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4378, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1980