Skip to content

160 Arthur DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 31, 2024

Property Information

Block147.89
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage2,178
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,500
51%
Improvement Value:$193,600
49%
Total Assessment$394,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,786+1.0%
2024$9,691+5.9%
2023$9,151-0.1%
2022$9,163+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4625, Page 995

Property Built

Built

Year Built: 1979