Skip to content

152 Arthur DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1979

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Oct 29, 1993

Property Information

Block147.89
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage1,394
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,500
60%
Improvement Value:$132,900
40%
Total Assessment$333,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,278+1.0%
2024$8,198+5.9%
2023$7,742-0.1%
2022$7,752+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5112, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1979