Skip to content

144 Arthur DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2018

Last Sale Price
$230,500
Last Sale Date
Jul 11, 2016

Property Information

Block147.89
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage3,438
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,500
28%
Improvement Value:$505,200
72%
Total Assessment$705,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,523+1.0%
2024$17,353+5.9%
2023$16,386-0.1%
2022$16,408+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$230,500

From:

To:

DeedBook 16474, Page 1713Recorded8/10/2016