Skip to content

105 Arthur DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1979

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
May 31, 2017

Property Information

Block147.89
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage1,548
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,700
59%
Improvement Value:$136,800
41%
Total Assessment$335,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,330+1.0%
2024$8,250+5.9%
2023$7,790-0.1%
2022$7,800-3.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,548DeedBook 16761, Page 44Recorded6/7/2017

Property Built

Built

Year Built: 1979