Skip to content

109 Arthur DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2014

Last Sale Date
Aug 8, 2014

Property Information

Block147.89
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage1,637
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,700
47%
Improvement Value:$226,700
53%
Total Assessment$425,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,563+1.0%
2024$10,461+5.9%
2023$9,878-0.1%
2022$9,891+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2014