Skip to content

129 Arthur DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1979
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 15, 2012

Property Information

Block147.89
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage2,281
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,700
45%
Improvement Value:$244,800
55%
Total Assessment$443,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2014$9,129+1.1%
2013$9,030+2.3%
2012$8,829+3.0%
2011$8,568+2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 10255, Page 343

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 5744, Page 741

Property Built

Built

Year Built: 1979