Skip to content

650 Newell AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1981

Last Sale Price
$488,000
Last Sale Date
May 24, 2004

Property Information

Block147.90
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page147

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage1,662
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,200
46%
Improvement Value:$189,200
54%
Total Assessment$353,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,775+1.0%
2024$8,690+5.9%
2023$8,206-0.1%
2022$8,217+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$488,000
DeedBook 12101, Page 1161

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 5442, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1981