Skip to content

141 Anita DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1979

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Nov 21, 2000

Property Information

Block147.91
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage1,144
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,700
62%
Improvement Value:$121,600
38%
Total Assessment$320,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,703+1.0%
2024$7,626+6.1%
2023$7,187-0.1%
2022$7,197+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 10246, Page 1295

Property Built

Built

Year Built: 1979