Skip to content

146 Bernard DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$146,250
Last Sale Date
Mar 20, 2000

Property Information

Block147.92
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage2,019
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,700
50%
Improvement Value:$196,200
50%
Total Assessment$394,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,805+1.0%
2024$9,711+5.9%
2023$9,170-0.1%
2022$9,181+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$146,250
DeedBook 10064, Page 1549

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5652, Page 552

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 5576, Page 547

Property Built

Built

Year Built: 1978