Skip to content

120 Bernard DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$84,900
Last Sale Date
Apr 11, 1984

Property Information

Block147.92
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage1,661
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,900
56%
Improvement Value:$153,500
44%
Total Assessment$351,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,725+1.0%
2024$8,641+5.9%
2023$8,160-0.1%
2022$8,170+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$84,900
DeedBook 4197, Page 377

Property Built

Built

Year Built: 1978