Skip to content

146 Eileen LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1978

Last Sale Price
$384,000
Last Sale Date
Aug 21, 2018

Property Information

Block147.93
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page146

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage1,139
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,900
63%
Improvement Value:$115,400
37%
Total Assessment$313,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,779+1.0%
2024$7,704+5.9%
2023$7,275-0.1%
2022$7,284+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$384,000

From:

To:

Sq Ft1,139DeedBook 17233, Page 619Recorded9/7/2018

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 13728, Page 437

Property Built

Built

Year Built: 1978